Ako si vybrať správnu výstroj
10.12.2019
Milý účastník/účastníčka nášho kurzu bežkovania,
ďakujeme za krásne prežitý deň v Tvojej spoločnosti! Snažili sme sa Ti odovzdať v priebehu jedného dňa veľa informácii a praktických cvikov, teraz je už na Tebe, aby si sa zlepšoval/a. Budeme sa tešiť, ak sa rozhodneš prísť zdokonaliť svoje zručnosti na náš kurz opäť, lebo zo skúsenosti vieme, že niekedy ten jeden deň nestačí na všetko.
Občas sa naučíme za deň len niečo, ale na niečo iné zasa potrebujeme ďalší deň, aby sme to dokázali lepšie navnímať a fyzicky previesť tak, ako sa má. Je to úplne prirodzené a normálne a viacerí naši účastníci sa k nám vrátili - zabaviť sa, stráviť pekný deň, vyladiť veci, ktoré im stále nešli tak, ako si predstavovali. Netreba sa preto hanbiť a pokojne sa na nás obráť.
SÚHRN K VÝSTROJI
Viackrát sme hovorili o výstroji a sľúbil som poslať nejaké moje odporúčania.
Na Slovensku nájdeme len veľmi málo predajcov, ktorí sa skutočne odborne rozumejú problematike behu na lyžiach a s ním súvisiacim tovarom, ktorý predávajú, preto si zosumarizujeme to, čo sme si povedali a dovolím si odporučiť Ti aj konkrétne varianty a modely, ktoré by mohli byť vhodné a cenovo prijateľné, aby si už nemusel/a pracne hľadať a porovnávať po celom internete.
Ak dočítaš do konca, nájdeš tam všetky potrebné informácie a odporúčania
Zľavový link, klikni sem a získaž zľavu 10%:
https://www.davorin.sk/promo/applyCode/T77ZXKUT/
AKÉ BEŽKY NA KLASIKU?
1.
V prvom rade odporúčam NANOGRIP lyže od značky Peltonen, je to fínsky výrobca lyží a túto prevratnú technológiu má zatiaľ ako jediná značka na svete, prvý krát som sa s ňou stretol len túto zimu, keď sme spolu s ďalšími ľuďmi testovali tieto lyže.
Musím povedať že ma milo prekvapili. Táto technológia umožňuje mať dobrý odraz a pritom nemať nežiadúce účinky ktoré majú skin lyže, alebo šupinové lyže. U skinových sa totiž stáva že i keď sú lyže správne vybrané, pri drobných nerovnostiach trate pri hrbolčekoch, kedy dochádza ku kontaktu zóny kde je pás so snehom, zvyknú mierne zadrhnúť. No u lyží s nanogripom je táto vlastnosť úplne odbúraná.
Nanogrip lyže pekne pohodolne kĺžu, možno to nie je rýchlosť lyží zo svetového pohára, no nenastáva zadrhnutie a človek sa vie na nich naučiť lepšie na lyží kĺzať.
Pre mňa osobne je táto možnosť ideálne riešenie pre každého hobby bežca, sám osobne budem jeden pár mať pre seba, lebo pre tréning sú ideálnym riešením, pokiaľ sa nechceš o lyže neustále starať a riešiť problém s voskovaním. Fungujú na každom type snehu.
2.
Pokiaľ si ale netrúfaš v druhom rade sú tu Skin lyže - to sú tie s mohérovým pásom. Ideálne pre bežné hobby bežkovanie, netreba pri nich premýšľať nad voskovaním, stačí len ošetriť olejčekom sklzovú zónu aby lyže pekne šli, raz za čas namazať tekutým parafínom.
Výhody oproti šupinovým lyžiam: sú sklznejšie, teda idú ľahšie a nezadŕhajú na nerovnostiach dole kopcom nehučia ako bzučiak. Výhody oproti klasickým lyžiam bez šupín: nepodšmykujú pri odraze, lebo pás podrží sklzovú zónu pod chodidlom nie je potrebné voskovať a teda mať obrovskú zásobu voskov (a v nich nainvestovaných peňazí) na každý typ a teplotu snehu, ani rôzne ďalšie pomôcky ako kefy, škrabky a iné náradie (pravdaže ak sa nechceš tomuto športu venovať na vrcholovej úrovni)
Výhody oproti nanogrip: žiadna